Erecepta krok po kroku
Ereceptą nazywa się elektroniczny dokument, dzięki któremu lekarz przepisuje pacjentowi lekarstwa. Od 8 stycznia 2020 całkowicie zastąpiła ona papierowe odpowiedniki, choć w przypadku wyjątkowych sytuacji, np. awarii systemu teleinformatycznego w gabinecie lekarskim, możliwy jest tradycyjny sposób jej wystawienia. Jak wygląda wypisywanie oraz realizacja erecepty krok po kroku?
Wizyta w gabinecie lub konsultacja online
Ereceptę można uzyskać na dwa sposoby: lekarz może wypisać ją tradycyjnie podczas wizyty w gabinecie, albo dzięki e-Wizycie. Druga opcja dedykowana jest pacjentom korzystającym z wygodnej i bezpiecznej platformy haloDoctor.pl, z której miesięcznie korzysta ponad 200 tys. osób i dzięki której lekarze wydali już 100 tys. erecept. Po konsultacji specjalista wystawia elektroniczny dokument, czyli właśnie ereceptę, którą pacjent otrzymuje na kilka różnych sposobów.
Uzyskanie erecepty
Ereceptę można otrzymać w kilku wariantach. Mogą być to:
- wydruk papierowy o erecepcie – przekazywany jest on pacjentowi i to na jego podstawie farmaceuta wydaje leki,
- SMS – wiadomość wraz z czterocyfrowym kodem, który w aptece trzeba podać razem z numerem PESEL pacjenta,
- e-mail z plikiem PDF – jest w nim udostępniany kod kreskowy i można zaprezentować go farmaceucie na ekranie telefonu komórkowego lub tabletu.
Istnieje jednak jeszcze jeden wariant. Pacjent ma bowiem możliwość udostępnienia informacji o swojej erecepcie dzięki Internetowemu Kontu Pacjenta albo za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Niezależnie od wybranej opcji, nie ma konieczności pokazywania w aptece dowodu osobistego i podawania aptekarzowi dodatkowych informacji.
Realizacja erecepty
Po uzyskaniu erecepty przyszedł czas na jej realizację. Można to zrobić w każdej aptece stacjonarnej na terenie Polski, w sposób wygodny i szybki. Wszystko dzięki temu, że erecepty nie sprawiają trudności również samym farmaceutom, którzy oczywiście nie mają problemów z ich odczytywaniem, co często zdarzało się w przypadku odpowiedników papierowych. W przypadku erecepty pacjent musi pamiętać też o czasie, jaki ma na wykupienie. Zazwyczaj ma na to 30 dni, choć w przypadku antybiotyków jest to zaledwie tydzień, a leków immunosupresyjnych 120 dni.
Lekarz może wypisać też ereceptę na 365 dni, choć w takiej sytuacji nie jest możliwe zrealizowanie jej w całości, a maksymalnie tylko na 180 dni. Uzyskanie erecepty to jak widać proces szybki i łatwy, zwłaszcza dla osób korzystających z platformy haloDoctor.pl. Dzięki niej preparat może być przepisany w zaledwie kilka minut, po uprzedniej krótkiej konsultacji i przesłaniu dokumentacji medycznej. Sprawdź, jak łatwe jest to w praktyce.